o plemeni

italský chrtík

2. listopadu 2009 v 0:00 | soňa
Chrtík je plemeno společenské, které tuto funkci plní déle než dva tisíce let. Býval hlavně oblíbený společník šlechtičen. Není se čemu divit, je to ztělesnění krásy a elegance. Přesto je to rychlí dostihoví psi. Jejich výška se pohybuje okolo 32 - 38 cm, váha do 5 kg.
Svému pánovi jsou oddaní, někdy jsou na něm až závislí. Pokud si italáčka pořídíte, počítejte s tím, že si velmi rád natáhne své dlouhé nohy do vaší postele a vy se tam už skoro nevejdete. Vůči ostatním lidem jsou zdrženliví. K psům se chová každý různě - Finn vždycky pro jistotu schová ocásek a když se na něj nějaký pes jen křivě podívá, už se mu skoro plazí u noh. Někteří jsou však odvážní až útoční, když se jim nějaký pes nelíbí. S ostatními zvířaty většinou vycházejí dobře.
K malým dětem nejsou chrtíci nejvhodnější, protože jsou křehcí.

Italský chrtík v pohybu - existuje něco více fascinujícího?

Péče a výchova
Výchova musí být důsledná, protože chrtíci rádi zkouší, kam až můžou zajít, ale láskyplná. Křikem a tělesnými tresty dosáhnete leda toho, že se vás chrtík bude bát. Nejosvědčenější jsou odměny v podobě piškotku.
Protože mají chrtíci srst bez podsady, nejlépe se hodí do bytů, rozhodně nemůžou být v zimě na zahradě, i kvůli silnému poutu na páníčka. Ze všeho nejvíc nenávidí vlhko - když prší, musíte je hodně přemlouvat, aby šli ven. U sněhu je to různě - Finn sníh má docela rád, na rozdíl od tohoto.
Samozřejmě je velmi důležitý pohyb, přecejenom je to chrt. Nejlepší je to samozřejmě bez vodítka, pokud umí chrtík přijít, rozhodně ale na bezpečných místech, mnoho italáčků skončilo pod koly auta.
Péče není náročná, srst stačí občas přetřít mokrým hadrem. V zimě potřebují kabátek, ale až je opravdová zima, aby nezchoulostivěli. Také trpí předčasnou ztrátou zubů, proto je vhodné je navyknout na čištění už v štěněcím věku.
Pozornost bychom měli věnovat kvalitě krmiva, aby chrtík měl správně vyvinutou kostru a svaly.

ARCHÍV: listopad 09 | prosinec 09 | leden 10 | únor 10 | březen 10 | duben 10  | září 10

 
 

Reklama